پایگاه عشق و معرفت

اگر راهت افتاده بر این چمن

خـدایت بیــاورده چـــرخی بـزن

سبد خرید
0
No products in the cart.

ورود و عضویت

×

پرسش و پاسخ درباره اهمیت نماز

admin
19 تیر 1401
25 دقیقه زمان برای مطالعه
2.8/5 - (81 امتیاز)

اهمیت نماز

 

پرسش

چرا در اسلام بر نماز و آثار مفید آن تأکید شده است؟ چرا بسیاری از مسلمانان نمازگزار از صدر اسلام تاکنون، بهره‌ی چندانی از دین خدا نبرده و از رشد معنوی حقیقی بازمانده‌اند؟

 

پاسخ

در اعتقاد دینی بسیاری از مسلمانان و دیگر خداباوران، قرن‌هاست‌که انواع باورهای درست و نادرست درهم‌آمیخته‌است. بسیاری از مسلمانان به‌درستی نمی‌دانند چرا باید نماز بخوانند. بسیاری از آنان با معنای واقعی دین خدا و شاخص‌های اصلی آن آشنا نیستند.

در میان مدعیان صلاحیت هدایت الهی اختلاف‌نظرهای فراوانی وجود داشته‌است. قرن‌هاست‌که برخی مبصرهای ظاهراً معتبر، گفته‌اند اگر آداب ظاهری دینی را انجام‌ دهید، رضایت خداوند را جلب می‌کنید و زندگی سعادتمندانه‌ای در دنیا و آخرت خواهید داشت. زندگی سعادتمندانه را نیز غالباً به‌معنی برخورداری از سلامتی و موفقیت‌های ظاهری از جمله در تحصیلات، کسب‌و‌ کار، و ازدواج تلقی‌کرده‌اند.

برخی از آنان چنین پنداشته‌اند‌ که پذیرش همه‌ی آنچه از ظاهر احکام حقوقی‌و کیفری اسلام در شرایط خاص اعصار گذشته بر‌گرفته‌شده، از مصادیق اصول‌گرایی و استقامت و پایداری در راه خداست. برخی‌دیگر، مسحور موفقیت‌های ظاهری دنیاپرستان شده و به آراء آنان مبنی بر عدم لزوم رعایت احکام و حدود الهی تمکین‌کرده‌اند. بسیاری از ایشان، تنها به‌هنگام مواجهه با شرایط سخت، خدا را به‌طور جدی یاد می‌کنند.‌(1)

بسیاری از مسلمانان، به‌علت عدم اهتمام به‌ مودت با جانشینان راستین پیامبر اکرم‌ص و عدم التزام به رعایت احکام پایه‌ای اسلام از جمله پاکدامنی، اخلاص، راستگویی، درستکاری، انصاف و مروت، از روح نماز فاصله‌گرفته‌اند. بخشی از مسلمانان، بیشتر به‌خاطر دوست‌داشتن احساسی پیامبر و جانشینان راستین ایشان شیعه نامیده می‌شوند. اما تشیع راستین در اسلام به‌معنی پیروی از مشی معنوی امیر مؤمنان امام علی‌ع و دیگر اعضای مطهر بیت معنوی خدا و پیامبر خداست. ”مودت با نزدیکان حقیقی پیامبر“‌(2) بدین معناست.

بسیاری از دوستداران اهل‌بیت‌ع، توسل به ایشان را امتیاز و امکانی برای بهبود شرایط زندگی دنیوی، شفای بیماران و آمرزش‌گناهان در نظر گرفته‌اند. بسیاری از شیعیان ظاهری، نماز می‌خوانده‌اند و بر امام حسین‌ع می‌گریسته‌اند، اما باطن تعامل‌شان با دیگران، ستمگری بر حسین درونی‌شان بوده‌است.

خداوند به‌ دوستداران کم‌همت اهل‌بیت‌ع نیز پاداش‌هایی عطا می‌کند. اما حفظ این پاداش‌های باطنی مهم است. مهم این‌‌‌است‌که با اهتمام به تقوا و عملکرد رحمانی، دوستی احساسی را به‌سطح مودت بالا بریم و موجودی حساب باطنی نورانی خود را حفظ کنیم و افزایش دهیم. پاداش نیات و اعمال خود را هنگامی خواهیم دید‌ که صفات ما نیکو شود.

 

معنای حقیقی دین خدا

دین خدا، مجموعه‌ی باور‌ها، نظام ارزشی و راه و روشی است که از جانب خداوند برای راهنمایی و راهبری انسان‌ها به سوی هستی عالی الهی معرفی شده است. دین راستین خدا دل‌های مؤمنان را از گمراهی و تباه‌شدن در دام ذلت دنیاپرستی نجات می‌دهد و به سوی آگاهی و عزت خداپرستی رهنمون می‌سازد. احکام دین راستین خدا، در شرایط گوناگون فردی و اجتماعی، بر اساس اصل حفظ و تطهیر قلب معنوی انسان از هرگونه آلودگی و فساد، و مصالح حفظ و ارتقاء امنیت و سلامت معنوی جامعه مسلمانان، توسط اولیای خدا از آموزه‌های الهی استنباط و تنظیم می‌شود. بسیاری از مسلمانان غیرشیعه و بسیاری از شیعیان ظاهری نتوانسته‌اند ضرورت پذیرش امامت و رهبری اولیای خدا را تشخیص دهند. (3)

اسلام به معنی درک محدودیت عقل دنیوی خویش و تسلیم‌شدن به شعور الهی خداوند و اولیای خداست. لازمه‌ی تسلیم‌شدن مورد قبول خداوند، اهتمام به تقوا و عملکرد رحمانی و سلام‌بودن باطنی برای همه مخلوقات است. نتیجه قابل انتظار از تسلیم‌شدن حقیقی، رهپویی معنوی راه خدا، رشد معنوی (بهبود کیفیت روح) و فراتر رفتن از سطح هشیاری و حیات دنیوی است.

تقوا به معنی مراقبت بر حفظ دل از هر پلیدی و ناخالصی است. اصلی‌ترین عامل جذب ناخالصی، پایین‌بودن سطح هشیاری الهی دل، حُب دنیا و عدم رعایت حدود الهی در تأمین نیازهای مادی و معنوی است. عملکرد رحمانی به معنی نیات و اعمال خالصانه، صادقانه و درستکارانه و تعامل خویشتن‌دارانه، محترمانه، منصفانه، مهرورزانه و کریمانه با دیگران است. با اهتمام به تقوا و عملکرد رحمانی، سطح هشیاری دل و توانایی تشخیص حق و باطل افزایش می‌یابد. در فرهنگ قرآنی، مفهوم تقوا عملکرد رحمانی را نیز شامل می‌شود. همچنین، مفهوم صدق معادل تقوا و عملکرد رحمانی است. (4)

تا زمانی که ایمان به خدا و قابلیت‌های الهی دل و امکان فراتر رفتن از سطح هشیاری دنیوی، با مداومت بر تقوا و عملکرد رحمانی به برقراری ارتباط معنوی مؤثر با خداوند یعنی تجربه‌ی دینی قابل اطمینان منجر نشود، ایمان دل پایدار نخواهد شد.

 

معنای حقیقی نماز

به‌پا داشتن نماز به معنی فعال‌سازی تدریجی قابلیت‌های الهی دل و به‌پا داشتن شخصیت الهی آن با اهتمام به تقوا و اصلاح مستمر نیات و اعمال و چرخش تدریجی قبله‌ی دل از جاذبه‌های کاذب دنیا به سوی معبود حقیقی و برقراری ارتباط معنوی مؤثر با اوست.

فرایض ظاهری دین اسلام، از جمله نماز ظاهری، تمرینی برای ورود به نماز باطنی و راه‌اندازی فرایند رشد معنوی‌است. ادب، اخلاص، حضور قلب (نسبی یا کامل)، و مداومت در انجام این فرایض، از لوازم مهم جلب رضایت خدا و تقرب به اوست. انسان نمی‌تواند به‌طور پیوسته در نماز ظاهری باشد اما پیوسته در نماز باطنی‌ بودن امکان‌پذیر‌است. در نماز حقیقی‌ بودن به معنی تداوم رهپویی باطنی راه خداست. هر لغزش دل به سوی ارزش‌های کاذب و دون‌خواری، و هر نوع تعامل غیرمنصفانه و غیررحمانی با دیگران که از رهپوی راه خدا سربزند، به معنی یک ناپیوستگی در نماز باطنی، دست‌برداشتن هرچند موقت از یاری امام حقیقی دل و یک زیان‌دهی موقت در تجارت حقیقی آخرتی است.

انجام فرایض ظاهری اسلام، از جمله نماز و روزه، اگر با التزام به رفتار و گفتار رحمانی همراه نباشد، موجب رستگاری و رشد معنوی نخواهد شد. نماز دل کجا و نماز ظاهری کجا. بسیاری از دشمنان اهل‌بیت‌ع نماز اول وقت می‌خواندند. نماز کسانی‌که با توسعه‌طلبی دنیوی و عوام‌فریبی، راه بنا‌کردن مسجد حقیقی دل را برای خود و دیگران دشوار و ناممکن می‌کنند، مانند سوت‌کشیدن و کف‌زدن است. (5)

از نشانه‌های بهبود کیفیت نماز (ظاهری و باطنی)، افزایش حضور قلب، احساس امنیت و آرامش و نشاط درونی بیشتر و پایدارتر، ایمان قوی‌تر، بصیرت و درک عمیق‌تر و استقامت بهتر در مقابل دشواری‌های رهپویی راه خداست. در واقع، بهبود کیفیت نماز با اهتمام به تقوا و عملکرد رحمانی، موجب بهبود کیفیت روح و فعال‌سازی قابلیت‌های الهی دل می‌شود و انرژی حیاتی الهی انسان را افزایش می‌دهد. افزایش انرژی حیاتی الهی، علاوه بر این‌که نشاط درونی و بصیرت و خِرد الهی را افزایش می‌دهد، به سلامت بدن دنیوی انسان نیز یاری می‌رساند. جریان نسبتاً قوی‌تری از انرژی حیاتی الهی، عملکرد همه اعضای بدن را به ویژه از طریق تأثیر شگفت‌انگیز بر ساختار خوشه‌های مولکولی آب سلول‌های بدن، بهبود می‌دهد.

 

اثرپذیری آب از امواج انرژی باطنی

سالم‌‌ترین و مفید‌ترین آب برای بدن ما، آبی است که ساختار اصلی آن دگرگون نشده و هیچ آلودگی زیانبخشی نداشته باشد. ساختار آب، تحت تأثیر امواج مخرب و در اثر نیت‌های پلید و گناه آلود تا حدی دگرگون می‌شود و قابلیت‌های انحصاری‌اش به ویژه در پیام‌رسانی و ارتباطات سلولی به شدت کاهش می‌یابد. بهترین آب‌ها را در مکان‌های دور از فسق و فجور و مخصوصاً در مجاورت عبادتگاه‌ها می‌توان یافت. اولین بار یک پژوهشگر ژاپنی تأثیر دعا بر روی آب را با عکس‌برداری از خوشه‌های مولکولی آب اثبات کرد(6). تاکنون آبی بهتر از آب چشمه‌ی زمزم (واقع در مجاورت خانه‌ی کعبه) یافت نشده است.

با ترک گناه، با یاد دائمی خدا و با نیت‌های خداپسندانه، نه تنها کیفیت روح ما بهبود می‌یابد، بلکه بدن ما نیز دائماً در مجاورت یک عبادتگاه پرانرژی قرار می‌گیرد و با مصرف آب آشامیدنی معمولی هم، از بسیاری مزیت‌های آب زمزم برخوردار می‌شویم. ساختار قوی و زیبای آب زمزم، نشانه‌ای از کارآمدی دل‌های پاکیزه و خوش‌جنس است.

 

ویژگی‌های مهم نمازگزاران واقعی

قرآن کریم ویژگی‌های مهم نمازگزاران واقعی را برشمرده‌است:

– مداومت بر به پا داشتن نماز.
– انفاق مستمر از دارایی ظاهری و باطنی به نیازمندان.
– ایمان به تحقق وعده خداوند و فرا رسیدن روز معنوی دل (با برخورداری از نور هشیاری و خِرد الهی).
– التزام به پیروی صحیح و دقیق از رهنمودهای الهی.
– خویشتن‌داری در مقابل جاذبه‌های کاذب دنیوی، پاکدامنی و پرهیز از فحشاء و خودنمایی و خودفروشی باطنی. (پرهیز از تبرج برای زن و مرد ظاهری، از ملزومات حفظ سلامت دل و تداوم نماز باطنی‌ست.(7))
– وفای به عهد و پرهیز از خیانت در امانت.
– گواهی به حق.
– اهتمام به حفظ و بهبود کیفیت نماز. (8)
– پرهیز از خشونت، بخل و ریا (پرهیز از هرگونه سهل‌انگاری در نماز باطنی). (9)

 

برخی معانی نماز ظاهری

– وضو و غسل، به معنی لزوم طهارت باطنی نسبی برای آغاز رهپویی معنوی حقیقی و گذر تدریجی به کیفیات روحی متعالی. (آداب وضو می‌تواند تمرینی برای رسیدن به سطح هشیاری و عملکرد ولیّ خدا باشد که همواره سیمای باطن خود را با آب محبت و معرفت الهی پاکیزه می‌کند؛ توسط اهل دنیا که (بی‌آن‌که بدانند) در قبضه چپ او قرار دارند، به پاکسازی روح مؤمنان که در قبضه راست او قرار دارند می‌پردازد؛ به مؤمنان می‌آموزد که با عفو و استغفار و احسان قلبی برای مأموران ناهشیار پاکسازی باطنی، به تطهیر نسبی آنان یاری رسانند؛ و همواره سراسر باطن خود را در سرای امن الهی پاکیزه نگه می‌دارد.)

– تعیین قبله، به معنی لزوم روگردانی دل از تعلقات دنیوی و از دون‌خواهی به سوی خدا‌خواهی و هستی حقیقی اعلای خویش.

– اذان و اقامه و نیت، به معنی لزوم آمادگی معرفتی نسبی و حضور قلب برای رهپویی معنوی و تقرب به خدای متعال.

– تکبیر‌ة الاحرام به معنی لزوم عزم جدی برای فراغت کامل از دل‌مشغولی‌های دنیوی. بی‌ارزش و زیان‌آور تلقی‌کردن دون‌خواهی و دون‌خواری دل (از جمله پوسته‌خواری علوم دینی)، و بزرگ و با ارزش شمردن خدا‌خواهی و رهپویی دل.

– قیام رکعت اول به معنی بیدار‌شدن دل از خواب غفلت دون‌خواهی و جفا‌کاری. ستایش خدای متعال و صفات اعلای او و یاری خواستن از او برای توفیق هدایت در عمل به رهنمود‌های الهی و پرهیز از گناهان و تطهیر بیشتر دل برای افزایش نور معرفت الهی.

– آغاز قعود رکعت اول (رکوع) به معنی تعظیم و بزرگداشت خدای متعال و هستی پاک و زیبا و پاینده‌ی الهی.

– قیام بعد از رکوع رکعت اول به معنی درک کافی‌نبودن تعظیم خدای متعال و لزوم صدق و راستیِ دل در تسلیم کامل به صاحبدل اصلی.

– سجده‌ی اول رکعت اول به معنی لزوم اطاعت محضِ دل از فرمان خداوند بدون خودسری و سرکشی.

– سجده‌ی دوم رکعت اول به معنی لزوم استغفار و بازگشت‌های مکرر به طاعت محض در صورت غفلت از آن.

– قیام رکعت دوم به معنی لزوم تداوم بیداری و رهپویی.

– …

برخی فواید دیگر نماز ظاهری

نماز‌های ظاهری فواید فراوان پیش‌نیاز‌گونه‌ی دیگری نیز دارند، از جمله:

1- نماز خواندن در اوقات تعیین‌شده، موجب جلوگیری از پُر‌خوابی و کمک به بهداشت خواب و کاهش افسردگی و افزایش عوامل شادابی از طریق دوری از گناهان و ایجاد تعادل در ناقل‌های عصبی می‌شود.

2- وضو‌گرفتن، با شستشو و مرطوب‌سازی نواحی مهم و حساس به وسعتی حدود یک‌پنجم سطح بدن، با صرفه‌جویی در آب و در وقت، تقریباً معادل شستشوی تمام بدن موجب شادابی و نشاط می‌شود.

3- رو به قبله قرار‌گرفتن در هر نقطه از زمین، موجب بهترین انطباق با میدان مغناطیسی زمین می‌شود.

4- ایستادن به نماز با پاهای بدون کفش، ارتباط نزدیک‌تر و مناسب‌تر کف پا (که به نحوی شگفت‌انگیز با همه‌ی اندام‌ها و مراکز انرژی بدن مرتبط است) را با زمین برقرار می‌کند و تبادل انرژی با زمین را افزایش می‌دهد.

5- در حالت سجده، تخلیه‌ی انرژی‌های منفی، و پاکیزگی نسبی و کاهش تنش‌های مراکز و مسیرهای انرژی بدن به نحو مؤثرتری انجام می‌شود.

6- بهترین تمرکز و مراقبه در حالت نشسته امکان‌پذیر می‌شود.

 

معنای اذان

فرایض ظاهری نماز و حج جلوه‌هایی از یک حقیقت واحد یعنی رهپویی باطنی راه خدا هستند. فراخوان یا اذان برای رهپویی باطنی (چه به صورت نماز و چه حج) در اصل از جانب خداوند و اولیای خداست (10). اما اذان نماز شامل عبارات خاصی است که اذان‌گو یا مؤذن آن را در اوقات اقامه نماز با صدای بلند بیان می‌کند.

اولیای خدا، چکیده مفاهیم اساسی دین راستین خدا را در اذان نماز مسلمانان شیعه گنجانده‌اند. پذیرش واقعی دین راستین خدا اولاً به معنی باور قلبی به این حقیقت است که شعور و توانایی الهی برتر از شعور و توانایی دنیوی است (الله اکبر). همچنین، تنها با پرستش خداوند (که جز او هیچ معبود حقیقی نیست) و پیروی از انبیا و اولیای الهی می‌توان به شعور و توانایی الهی تقرب یافت و از حیات پاکیزه و متعالی آخرتی برخوردار شد. علاوه بر این، اهتمام به برقراری ارتباط معنوی مؤثر با خداوند از طریق مداومت بر یاد خدا و اصلاح روش‌های نادرست پیشین در همه‌ی امور زندگی بر طبق رهنمودهای الهی تا رستگاری کامل از سلطه‌ی نفس کاذب دنیوی ضروری است.

 

نماز شب

خداوند متعال یکی از ویژگی‌های مهم مؤمنان پرهیزکار را عبادت در شب و طلب آمرزش در سحرها برشمرده است (11). امام صادق (ع) عبادت در شب را از عنایات خاص خداوند و از وصایای مهم پیامبر اکرم (ص) به امیر مؤمنان علی (ع) دانسته‌اند. (12)

از نخستین آثار نماز شب، افزایش نشاط و صفای درونی و تقویت ایمان و اراده است که موجب اهتمام بیشتر به رهپویی راه خدا با مداومت بر اصلاح رفتار و گفتار می‌شود.

در حقیقت، مراحل پایه‌ای رهپویی راه خدا در شب معنوی دل و به سوی روز معنوی سرشار از انرژی حیاتی و خِرد الهی است (13). هر ترفیع درجه باطنی شاخص در این شب معنوی (در طی شب‌ها و روزهای ظاهری) را یک شب پرمنزلت (لیلة القدر) می‌نامند. بنابراین، می‌توان گفت که نماز شب ظاهری، هم بخشی از رهپویی باطنی و هم جلوه‌ای از رهپویی باطنی مداوم در شب معنوی است.

برخی از مفسران، طلب آمرزش در سحرها را که از ویژگی‌های مؤمنان پرهیزکار است، تنها به عنوان بخشی از نماز شب ظاهری تلقی کرده‌اند. اما با توجه به معنای باطنی نماز شب می‌توان گفت هر روشنایی معنوی (حاکی از سحر باطنی) در طی رهپویی باطنی با استغفار همراه است. زیرا با افزایش نسبی نور معرفت الهی، برخی دیگر از کاستی‌ها و کوتاهی‌های مرحله پیشین آشکار می‌شود که سزاوار استغفار است. در واقع، خداوند رهپوی شایسته را برای مرحله بالاتر می‌پذیرد و با نور بیشتری که عطا می‌کند، نادرستی‌های برگه امتحانی را آشکار می‌سازد.

 

نماز با ولایت و نماز جمعه و جماعت باطنی

رهپویی باطنی راه خدا که معادل نماز و حج باطنی در راه خداست و روزه و زکات و جهاد باطنی در راه خدا را در خود دارد، تنها با پذیرش ولایت اولیای خدا و پیروی از رهنمودهای راهنمایان الهی حقیقی به سرانجام نیک می‌رسد. موانع راه، بسیار و تشخیص راه از چاه و غلبه بر هواهای نفسانی و عادات نادرست دشوار است. علاوه بر این، طعام معنوی خالص و انرژی حیاتی الهی مورد نیاز در مراحل مختلف رهپویی، تنها توسط اولیای خدا ارائه می‌شود. خودسری در رهپویی راه خدا و ارتزاق معنوی ناخالص، بسیار خسارت‌بار است.

امیر مؤمنان به کمیل فرمود: ”عبادت، تنها با ولایت ما ارزش دارد. اگر کسی هزار سال عبادت‌ کند اما از نعمت ولایت ما بی‌بهره باشد، عبادت او ذره‌ای ارزش ندارد.“ و خطاب به سلمان و ابوذر فرمود: ”هیچ‌کس ایمان را به حد کمال خویش نمی‌رساند تا آن‌که مرا به عمق معرفتم بشناسد. … هرکس ولایت مرا به‌پا داشت، نماز را به‌پا داشته‌است. و بر پا داشتن ولایت من سخت و دشوار است و جز فرشته‌ی مقرّب یا پیامبر مرسل و یا بنده‌ای‌که خداوند دل او را به ایمان آزموده باشد، کسی تحمل آن را ندارد. … هرکس به ولایت من اقرار نکند، اقرار به نبوت حضرت محمّد‌ (ص) به او سودی نمی‌رساند.“ (14)

گشایش و فتح قلعه‌ی دل‌های در بند روح کاذب دنیوی به عهده نور الهی نافذ، هدایت‌گر و پرقدرت امیر مؤمنان علی (ع) است. در حقیقت، نماز باطنی (رهپویی راه خدا) که ملازم با روزه‌داری باطنی برای مهار تدریجی نفس کاذب دنیوی و بهبود وضعیت دل است، با ورود این نور به سرای دل آغاز می‌شود. درجات عالی این نور مقدس در دل‌ همه‌ی اولیای خدا و راهنمایان الهی حقیقی حضور دارد.

هربار جمع‌شدن یک یا چند رهپوی راستین راه خدا در محضر راهنمایان الهی حقیقی، یک جمعه باطنی‌ست. در واقع، حضور هر رهپوی راستین در محضر آنان به معنی شرکت در نماز جمعه و جماعت باطنی‌ست (15). حتی یاد و زیارت آن‌ها از دور، شرکت در نماز جماعت باطنی محسوب می‌شود.

 

حاجی حقیقی، رهپوی پیرو ولیّ خداست

گفتـم که ای حاجـیّ دل، پنـدی بگـو بر سـائلی
گفتـا ز دون‌خـواری گـذر  تـا دل رود بر عـاقـلـی

غافل ز بیرون می‌خورَد، رهپوی دل خورد از درون
جمعی ز بدمسـتی نگون،  رهپـو رود بر خوشدلی

آن یارِ هستی‌بخشِ دل، رقصی پسندد در حـرم
رقصـت مبَـر بیـرونِ دل،  مَحـرم پســندد قـابلـی

گِل‌باز و گِل‌بـاور  بسی  در دامِ گِل ماند از سـتم
در گِل درستی پیشه کن، دل را بَرد خوش عادلی

نیکـو بزن هر گـام خـود همـواره بر میـزان حـق
رقص این‌چنین زیبـا بُـوَد، وان را نشـاید کاهلی

بی‌شک ستم بر خود کنی گر حیله بر مردم کنی
با بخـل و کـین و با ریـا،  بر عـزّ دل  کِی نـائلی

هر رنگِ دون از گِل بُوَد، گِل‌پرده‌ای بر دل بُوَد
گـر برزدی سـوم جَمَـر، بر مشی حیـدر راحـلی

تطهیـرِ دل بر دین حـق، باشـد نمـازی با ولـی
باشـد ولی چونان علی خالص‌دل و دین‌کاملی

کِی کاذب از گِل بگذرد، صادق شو خضری را بجو
گـر می‌روی بی‌حـاصـلی، گـر می‌بـرنـدت واصـلی

 

منابع و توضیحات

1- سوره مبارکه زمر 49.

2- شوری 23.

3- آل‌عمران 105-102، نساء 59، مائده 55، پیامبر اکرم (ص): هر که من مولای او هستم علی مولای اوست …

4- بقره 5-2، آل‌عمران 135-133، انفال 29، اسراء 80، قصص 83، ذاریات 19-15، …

5- انفال 36-34، توبه 34، ابراهیم 3، …

مبصرهای ظاهری به جای توجه‌دادن به خطاهایی که نماز باطنی را باطل می‌کنند، نسبت به درست بجا آوردن نماز ظاهری حساسیت بیش از حد نشان می‌دهند. احکام عبادات باید توسط راهنمایان الهی حقیقی بر مبنای درک صحیح از شاخص‌های اصلی دین راستین خدا و با در نظر گرفتن شرایط هر عصر تنظیم شوند. مثلاً نماز شکسته در سفر، در شرایط عادی با امکانات حمل و نقل امروزی معنا ندارد. مبنای وجاهت احکام شرعی، حفظ سلامت دل و بهبود ارتباط معنوی با خداوند است. احکام مربوط به فعالیت‌های اقتصادی باید با در نظر گرفتن الزامات رشد متوازن اقتصادی و سلامت معنوی و امنیت جامعه به‌روز شوند. برخی از احکام، مانند احکام خمس، از الزامات حداقلی رشد معنوی‌اند. رهپویان راه خدا، به حد کفاف معیشت دنیوی قناعت و زندگی خود را به طور کامل وقف رشد معنوی می‌کنند.

6- نگاه کنید به کتاب‌های ماسارو ایموتو، ”پیام‌های نهفته در آب“، ”تأثیر دعا بر روی آب“، و … ویدئوی ”تأثیر شگفت‌انگیز دعا بر ظاهر و خاصیت آب“.

7- تبرج و رقص زشت

بسیاری از مسلمانان ظاهری، ناآگاهانه یا ریاکارانه به موعظه، هدایت‌گری و خودنمایی با نماز ظاهری و دانش اکتسابی و عاریتی شامل پوسته‌های علوم دینی می‌پردازند. از نگاه خداوند، این‌گونه رفتارها و گفتارها تبرج و رقصی زشت و ناپسند است. زیرا پرخطا و ناهماهنگ و ناهمسو با هستی عالی الهی‌ست.

8- معارج 34-22.

9- ماعون.

10- حج 26 و 27.

باطن بیت در آیه 26، سرای دل و کعبه نمادی از آن است. تطهیر بیت ظاهری، نشانه‌ای از تطهیر دل است که برای احراز صلاحیت هدایت رهپویی باطنی ضروری است.

11- اسراء 79، زمر 9 و 10، ذاریات 19-15، مزمل 6-1، انسان 26، …

12- وسائل الشیعه، ج 5، حدیث 1 و 17، باب 33 و 39.

13- درباره باطن نماز شب، نگاه کنید به شعر ”نماز شب‌ها“ در کتاب ”سرود دو میراث گرانبهای پیامبر خِرد و عشق“، ص 42. درباره حج باطنی و مراحل رهپویی معنوی، نگاه کنید به بخش سوم مقاله ”نکاتی درباره رهپویی دل و مشی معنوی صحیح“.

14- حدیث معرفت به نورانیت.

15- رهپویان راستین راه خدا

رهپویان راستین راه خدا افرادی‌اند که زیر نظر راهنمایان الهی حقیقی به رهنمودهای الهی عمل می‌کنند و در حال هجرت باطنی به مراتب بالاتر هستی‌اند. مهاجرت پرندگان مهاجری که مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند، جلوه‌ای از هجرت باطنی رهپویان راه خداست.

 

برخی مطالب مرتبط

نکاتی درباره برخی حقایق هستی و اهداف زندگی (1)

اسلام راستین – اسلام‌شناسی به زبان ساده (1)

نگاهی به شاخص‌های اصلی دین راستین خدا … (1)

نگاهی به شاخص‌های اصلی دین راستین خدا … (2)

پرسش و پاسخ درباره برخورد محترمانه

پرسش و پاسخ درباره آمرزش گناهان با گریه بر امام حسین (ع)

کتاب سرود دو میراث گرانبهای پیامبر خِرد و عشق

کتاب آهنگ آسمان دل در دلیرستان اختر خیز گِل

پیام نوروزی احمد علوی تبار

پرسش و پاسخ درباره عدالت الهی و امام زمان (عج)

گزیده‌ای از طوبای محبت – بسم الله

نکاتی درباره رهپویی دل و مشی معنوی صحیح (1)

نکاتی درباره نظام‌سازی اجتماعی مبتنی بر ارزش‌های دینی (1)

شرحی بر شعر سوز و ساز رمضان (1)

شرحی بر شعر راز حج – حج دل (1)

نکاتی درباره ارتباط با خدا

خورشید حقیقی – شرحی بر شعر پیامبر خِرد و عشق (1)

بیداری دل و طلب فرج برای پیمودن راه اولیا – شرحی بر دعای ندبه (1)

جهاد برای آزادسازی قدس جلوه‌ای از جهاد باطنی برای آزادسازی وطن حقیقی

چگونه مشکلات زندگی را حل کنیم – شرحی بر شعر با رضا بنشین (1)

نگاهی به دیدگاه روان‌شناختی و روان‌درمانی آنتونی رابینز (1)

نکاتی درباره برنامه زندگی پس از زندگی

مختصری درباره رویداد غدیر خم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برخی برداشت‌های نادرست یا ناقص از مناسک حج – حج دل (2)

احمد علوی تبار - زمستان 1402   حج دل - بخش دوم نگاهی به برخی برداشت‌های نادرست یا ناقص از ...
admin
17 دی 1402

اسلام راستین – اسلام‌شناسی به زبان ساده (1)

احمد علوی تبار - مهر 1401   چکیده طبق آمار سال‌های اخیر، حدود یک چهارم جمعیت دنیا را افرادی تشکیل ...
admin
02 مهر 1401

جهاد برای آزادسازی قدس جلوه‌ای از جهاد باطنی برای آزادسازی وطن حقیقی

احمد علوی تبار - آبان 1402   چکیده بسیاری از پدیده‌های جهان مادی، از جمله زمین، خورشید، ماه و ستارگان، ...
admin
30 آبان 1402
preloader